صفحه اصلی / اخبار و مقالات تیم تخصصی گجت کمپ / آیا تفنگ بادی قویتر فاصله بیشتری را پوشش میدهد؟

آیا تفنگ بادی قویتر فاصله بیشتری را پوشش میدهد؟

تفنگهای بادی پی سی پی ابزار دقیقی برای شکار هستند، البته اگر بدرستی تنظیم شوند. این دقت بالا، شاید بتواند جایگزینی برای تفنگهای بادی با قدرت پایین که نیاز به مجوز ندارند باشد. البته اگر کمی با اصول شکار هم آشنایی داشته باشید، فروتنی تفنگ بادی برایتان لذت بخش خواهد شد. شکار با تفنگ بادی، بسیار ساده و واضح است؛به قلمرو شکار خود نزدیک و نزدیکتر شوید، تا بتوانید با تفنگ بادی معمولی خود، حمله مهلکی را رقم بزنید.

زمان و تلاش

معمولا، از انجایی که مکانیزم کارکرد تفنگ بادی ساده تر از سایر تفنگها میباشد، به نظر میرسد تازه واردها به این عرصه، انتظارات بالایی از خود دارند که پس از چند شلیک، بسیار شوکه میشوند! بله! زمان و تلاش لازم است تا به حداکثر بازدهی مورد انتظار خود برسید.

در نظر گرفتن چند نکته، قبل از شروع تیراندازی با تفنگ بادی پی سی پی لازم و ضروری است برای آن وقت گذاشت، مانند:

خیلی از کسانی که به تازگی کار با تفنگ بادی را شروع کرده اند، لازم است از تجربیات دیگران که عمری در این عرصه حضور داشته اند نهایت بهره را ببرند. گفته میشود که از علتهای میل افراد به تفنگهای پی سی پی قدرتمند، عدم سختگیری های استفاده این نوع تفنگ میباشد.

معمولا تفنگهای بادی پرقدرت از این حیث مورد توجه قرار گرفته اند که سخت گیری خرید و حمل تفنگهای شکاری مشابه را ندارند و به راحتی میتوانید از آن استفاده کنید.

با افزایش محدوده تحت پوشش تفنگ پی سی پی، میتوانید با استفاده از تجربه دیگران- که با نزدیک شدن به شکار باعث فراری دادن ان میشدند – صید خود را انجام دهید.

 

اسلحه بادی مجاز، نکات مثبت زیادی دارد…بعنوان مثال، برای استفاده حداکثری و لذت بردن از شکار، وقت و انرژی زیادی از شما نخواهد گرفت. همانطور که پیشتر گفته بودیم، تفنگهای پی سی پی، بعلت عدم استفاده از فنر، و بکارگیری سیستم هوای فشرده، مکانیزم کم صداتر و قدرتمندتری را ایجاد کرده اند که لذت شکار را دو چندان میکند.

 

دلنوشته های یک شکارچی با تجربه :

یک کاربر مینویسد :بعد از 20 سال کار با تفنگهای بادی زیر 16 ژول ، به نظرم آمد که اکنون زمان مناسبی است که کمی ریسک بیشتری داشته باشم و یک تفنگ پی سی پی با قدرت 40 ژول تهیه کردم .هفته ای 4 تا 5 بار برای تیراندازی با تفنگ خود برای شکار خرگوش میرفتم.

با تنظیم دوربین و مگسک و نصب دوپایه مخصوص آن، میدونستم اکنون سلاح برای شکار مهیا شده است. اولین انتخاب ساچمه من برای تفنگ پی سی پی 5.5 کالیبر، ساچمه با وزن 22 گرینی، بود… که اگر کمی با آن آشنایی داشته باشید، انتخاب این تیر شما را به وجد می آورد.

به نظر میرسید همه عوامل دست به دست هم میدهند تا شکاری بی نقص داشته باشیم… اما نتیجه چیز دیگری شد! حتی با شدت هوای خروجی بیشتری، تیرهای سنگینتر ما، مسیر حرکتی خمیده‌ای (مانند رنگین کمان) داشتند! و البته فهیمدن این نکته، و اصلاح این شلیک منحنی شکل، زمانبر و کمی طاقت فرسا میباشد… زیرا بعد از هر 30 شلیک، میبایست مخزن هوای تفنگ بادی پی سی پی (PCP) را باید پر کنیم. البته اگر اهل شکار هستید، همراه داشتن کپسول شارژ هوای فشرده تفنگ پی سی پی را باید در اولویت برنامه خود داشته باشید.

اما علت این اتفاق چه بود؟ نکته حرکت منحنی تیر در مسافت بیشتر چه بود؟

هرچه زاویه حرکت جسمی افقیتر باشه جاذبه زمین بیشتر باعث انحراف ان میشود و هرچه جسمی عمودیتر حرکت کند و یا فاصله افقی کمتری رو طی کند نیروی جاذبه کمتر باعث انحراف مسیر شلیکها میشود.

من این حقیقت را نادیده گرفته بودم که هرچقدر قدرت (در تفنگ بادی PCP) افزایش یابد، نیازمند یورش بیشتر هوا به لوله تفنگ هستیم! که اگر تناسب میان هدف، فاصله تا هدف و نوع تیر را رعایت نکرده باشیم، حرکت منحنی تیر ِ شلیک شده، امری حتمی است.

دسته بندی ساچمه تفنگ بادی بسیار پراکنده و نامنظم هستند. وزن بیش از حد سبک آنها مانع ان میشد تا بتوانیم یک فرمول ثابت از شکار با آنها را استخراج کنیم. سبک و سنگین بودن تیرها، عدم ثبات در حین شلیک از عواملی بود که نتوانستیم فرمولی جهت شکار با تفنگ پی سی پی ارایئه کنیم.

البته با کمی پشتکار و پیگیری به نتیجه ای رسیدم. پس از چند هفته آزمایش روی تیرهای سنگین‌تر تفنگ بادی پی سی پی(PCP)، به این نتیجه رسیدم که تیرهای سنگین تر در فاصله های بیش از 50 متر، دقیقتر حرکت میکنند و بهتر به هدف اصابت میکنند.

علیرغم اینکه مسیر شلیک منحنی در مسافت بیشتر دقت شلیک را کاهش میداد، در این بخش ترجیح میدادم از تفنگ بادی مجاز باقدرت کمتر استفاده کنم.

آزمایش های من با تفنگهای بادی قدرتمند به اینجا ختم نمیشد، اگرچه، تفنگ بادی .303 کالیبری و تیر 50 گرینی را ازمایش کردم که قدرتی بیش از 130 ژول داشت…. اما در نهایت به تفنگی با قدرت کمتر رضایت دادم. در حال حاضر با تفنگ داری 37 ژول قدرت کار میکنم.

دریافتم انرژی کاهش یافته سرلوله، ارتباط تنگاتنگی با تیرهای 16 گرینی دارد. استفاده از همین نکته، با تفنگ .5.5 کالیبر، دقت و قدرت مناسبی برای شکارهای بعدی داشتم.

اگر دنبال تفنگ بادی قوی و بالای ۳۰ ژول هستید و به دقت در تیراندازی بخصوص در فاصله و با دوربین اهمیت زیادی میدهید، هرگز به تفنگ با مکانیزم پیستونی (فنری یا نیترو) فکر نکنید، زیرا قطعا مدتی پس از خرید، با دوربینی خراب و روحیه ای خسته از تنظیم مکرر دوربین مواجه خواهید شد. بیاد داشته باشید که بعداز ۳۰ ژول دیگر نوبت PCP است!

فارغ از این نکته که تفنگ شما چه نوعی است، باید بدانید که محدودیت های هر تفنگ را باید رعایت کنید. هرچه تفنگتان قدرت بیشتری داشته باشد، شکار اهداف کوچکتر برایتان دشوارتر خواهد بود؛ پس حتما تناسب بین شکار و قدرت تفنگ و فاصله مناسب را رعایت کنید.

شکار تمیز و حرفه‌ای

اگر فاصله خود را تا حد مناسبی با شکار کم کرده اید، به راحتی میتوانید با یک تیر در سر(هد شات)، حتی با تفنگ 16 ژولی، شکاری حرفه ای داشته باشید. البته تفنگهای .5.5 کالیبری 37 ژولی میتواند آسیب مرگبار برای شکاری شما داشته باشد. شکار و شلیک دقیق مانند تجارت میباشد… نیازمند وقت و تمرین و مطالعه است. نباید انتظار داشته باشید در گامهای اولیه، بتوانید با شلیک در سر صید، آنرا از پای دربیاورید… این امر نیازمند تجربه و تمرین میباشد.

یک معایبی نیز مطرح است. به عنوان مثال،کاربرد تفنگهای بادی قدرتمند، محدودیت استفاده قانونی دارند. برای استفاده از تفنگهای پرقدرت بالای 40 ژول (از هر نوعی)، ابتدا اقدام به اخذ مجوزهای لازم نمایید.

قدرت بیشتر در تفنگ های بادی پی سی پی به معنای خروج بیشتر هوا از مخزن میباشد، که این خود باعث ایجاد شلیک منحنی (رنگین کمانی) در فاصله های زیاد میشود. البته شلیک بی سروصدای تفنگهای پی سی پی، واقعا از نکات برجسته این نوع تفنگها میباشد که نباید از آن غافل بود و تا حد زیادی این حرکت رنگین کمانی را جبران مینماید.

 

برای بهبود وضعیت شکار ، پیشنهاد میشود از ساچمه مگنوم استفاده کنید، ساچمه نوک گنبدی یا مگنوم پر کاربردترین ساچمه در شکار و تیراندازی میباشد. طراحی هندسی این تیر باعث شده است تا از بالستیک بالایی برخوردار باشد ، که این ویژگی سبب دقت و سرعت بالا و قدرت نفوذپذیری زیاد در این ساچمه شده و این ساچمه را برای شکار و تیراندازی بسیار ایده آل نموده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.