صفحه اصلی / اخبار و مقالات تیم تخصصی گجت کمپ / همه چیز در مورد رگولاتور تفنگ بادی

همه چیز در مورد رگولاتور تفنگ بادی

وظیفه رگولاتور در تفنگ بادی :
در این مقاله قصد داریم به شناخت رگولاتور و مکانیزم تفنگ های دارای رگولاتور و فاقد رگولاتور بپردازیم.
به طور کلی تفنگ های بادی با مکانیزم شلیک پی سی پی به دو دسته رگوله (دارای قطعه رگولاتور) و غیر رگوله (فاقد قطعه رگولاتور) تقسیم بندی میشوند.
اما رگولاتور چیست و چه کاربرد و وظیفه ای در تفنگ های بادی دارد
به طور خلاصه رگولاتور قطعه کوچکی ست که در پشت مخزن هوای تفنگ و قبل از خروج هوا از سیلندر به منظور کنترل و تنظیم مقدار فشار هوای خروجی از داخل مخزن تعبیه گردیده و وظیفه یکنواخت نمودن مقدار انرژی و سرعت در شات های تفنگ را بر عهده دارد.
تفنگ های بادی رگوله (دارای قطعه رگولاتور) :
در تفنگ های رگوله هوای موجود داخل سیلندر تفنگ قبل از اینکه به ساچمه برسد در پشت قطعه رگولاتور با مقدار فشار مشخصی به عنوان مثال 120 بار قرار میگیرد ، بعد از چکانده شدن ماشه مقدار فشار هوای موجود در پشت رگولاتور به پشت ساچمه منتقل گردیده و سبب خروج ساچمه از دهانه لوله و شلیک میگردد ، تا زمانی که فشار هوای داخل مخزن تفنگ بیشتر از مقدار فشار هوای پشت رگولاتور (همان 120 بار)  باشد تمامی شات ها با انرژی و سرعت یکنواخت شلیک میشوند.
در بعضی از تفنگ های جدید و پیشرفته یک پیچ به منظور تنظیم فشار رگولاتور نیز طراحی و تعبیه گردیده که توسط این پیچ میتوان مقدار فشار هوای پشت رگولاتور را به صورت دستی و دلخواه تنظیم نمود.
تفنگ های بادی غیر رگوله (فاقد قطعه رگولاتور) :
مکانیزم و نحوه عملکرد تفنگ های غیر رگوله که فاقد قطعه رگولاتور هستند به گونه ای ست که بعد از چکانده شدن ماشه سوزن والو در کثری از ثانیه عقب رفته و اجازه خروج هوا از داخل مخزن تفنگ را داده و هوای خارج شده از مخزن مستقیما به پشت ساچمه وارد میشود و سبب خروج ساچمه از دهانه لوله تفنگ و شلیک میگردد.
در این نوع تفنگ ها با کاهش فشار هوای داخل سیلندر مقدار قدرت و سرعت خروج ساچمه از دهانه لوله نیز کاهش پیدا میکند.
تفنگ های دارای والو الکترومغناطیسی:
نوع جدید و پیشرفته ای از سوزن والو توسط برخی از کمپانی های معتبر و پیشرو در این صنعت طراحی گردیده که در برخی از محصولات جدید خود از این سیستم استفاده نموده اند این سیستم با عنوان والو الکترونیکی یا الکترومغناطیسی در این نوع تفنگ ها تعبیعه گردیده است.
نوع مکانیزم و عملکرد این سیستم بسیار شبیه به رگولاتور بوده و هدف از طراحی این سیستم تنظیم و کنترل مقدار فشار هوای خروجی از سیلندر تفنگ و یکنواخت نمودن مقدار انرژی و سرعت در تعداد شات های تفنگ میباشد.
در این سیستم یک برد الکترونیکی طراحی گردیده که وظیفه مدیریت و محاسبه مقدار زمان خروج هوا بر حسب مقدار فشار هوای موجود در سیلندر را بر عهده دارد ، به طور خلاصه میزان فشار هوای موجود داخل مخزن تفنگ با مدت زمان خروج هوا رابطه عکس داشته به گونه ای که در محاسبات این سیستم هر چقدر سیلندر تفنگ دارای فشار هوای بالاتری باشد مدت زمانی که هوا از سیلندر خارج میشود کمتر بوده و بر عکس هر چقدر فشار هوای سیلندر کاهش پیدا کند به همان نسبت مدت زمان خروج هوا از سیلندر نیز افزایش پیدا خواهد کرد. این امر سبب گردیده تا مقدار انرژی و سرعت خروج ساچمه در بازه ای از فشار مقدار ثابتی بوده و تعداد شات های یکنواختی نیز حاصل گردد.
این مطلب توسط شرکت گجت کمپ به صورت رایگان در دسترس عموم قرار میگیرد و کپی برداری بدون ذکر منبع مجاز نمیباشد.
نویسنده: مصطفی سعدی عضو رسمی تیم تخصصی گجت کمپ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.