صفحه اصلی / مقالات تیم تخصصی گجت کمپ / کالیبر تفنگ های بادی و تفاوت کالیبر 4.5 و 5.5 میلیمتر

کالیبر تفنگ های بادی و تفاوت کالیبر 4.5 و 5.5 میلیمتر

– کالیبر تفنگ چیست؟

کالیبر درسلاح ‌های گرم به بیشترین قطر داخلی لوله تفنگ الحاق میشود ، از این اصطلاع جهت مشخص نمودن قطر ساچمه یا گلوله نیز استفاده مینمایند ، کالیبر در کشورهای اروپایی و آسیایی بر حسب میلیمتر و در آمریکا بر حسب اینچ اندازه گیری میشود. کالیبر های معمول و مجاز تفنگ های بادی در ایران ، کالیبر 4.5 میلیمتر  یا 0.175 اینچ و کالیبر 5.5 میلیمتر یا 0.22 اینچ میباشد. هرچه قطر داخلی لوله یا کالیبر بیشتر باشد در نتیجه تیر یا ساچمه مورد استفاده برای تفنگ نیز به مراتب بزرگتر و سنگین تر شده و دارای انرژی یا قدرت بالاتری میگردد.

– تفاوت کالیبر 4.5 میلیمتر و 5.5 میلیمتر:

بطور خلاصه تفنگ های بادی کالیبر 4.5 میلیمتر دارای سرعت و نفوذ بیشتری بوده و از انرژی یا قدرت کمتری برخوردار میباشند و کالیبر 5.5 میلیمتر به نسبت دارای سرعت و نفوذ کمتر و انرژی و قدرت بیشتری میباشد که این انرژی یا قدرت تفنگ با واحدی به نام ژول که همان انرژی جنبشی جسم میباشد سنجیده میشود.

بطور معمول کالیبر 4.5 میلیمتر برای هدف زنی و تمرینات تیراندازی و کالیبر 5.5 میلیمتر برای شکار بسیار ایده آل میباشد. این قضیه بدان معنی تلقی نمیشود که کالیبر 4.5 میلیمتر برای شکار و کالیبر 5.5 میلیمتر برای هدف زنی مناسب نمیباشند بلکه با اندکی تفاوت از هر دو کالیبر برای هر دو منظور میتوان استفاده نمود ، کالیبر 4.5 میلیمتر به دلیل نفوذ بالا و انرژی کم برای شکار پرندگان کوچک و متوسط و حتی خرگوش و سنجاب (در صورت برخورد ساچمه به نقطه حساس شکار) مناسب بوده و کالیبر 5.5 میلیمتر نیز به دلیل قدرت و انرژی زیاد که سبب بیشترین آسیب و ضربه به شکار میشود میتوان برای شکار پرندگان با جثه بزرگتر مانند کبک و تیهو و حتی حیواناتی نظیر سمور و گراز استفاده نمود.

ضمنا این نکته نیز بسیار مهم و قابل توجه بوده که ساچمه مناسب در بازدهی و کارایی بهتر تفنگ بسیار تاثیر گذار بوده و میبایست وزن و گرین ساچمه بر اساس مکانیزم شلیک و سرعت تفنگ انتخاب گردد تا علاوه بر جلوگیری از افت تیر زیاد ، ایده آل ترین دقت درتیراندازی نیز فراهم گردد.

این مطلب توسط شرکت گجت کمپ به صورت رایگان در دسترس عموم قرار میگیرد و کپی برداری بدون ذکر منبع مجاز نمیباشد.

نویسنده: مصطفی سعدی عضو رسمی تیم تخصصی گجت کمپ

 

پشتیبانی واتساپ
عضویت در کانال