صفحه اصلی / اخبار و مقالات تیم تخصصی گجت کمپ / تفنگ بادی فنری یا PCP | کدام را باید بخریم؟

تفنگ بادی فنری یا PCP | کدام را باید بخریم؟

تفنگ بادی فنری یا پی سی پی

انتخاب تفنگ بادی مناسب بخصوص برای تازه کارها که میخواهند تازه وارد این عرضه بشوند، بسیار دشوار  میباشد. علاوه بر این، انتخاب میزان قدرت تفنگ نیز از دشواریهای شروع این امر است.. برای چندین دهه تفنگ بادی فنری تنها گزینه دنیای تفنگهای بادی بود، اما طی 15 سال اخیر، پنوماتیک هوای فشرده- که اغلب به نام PCP نامیده می شود – بر یکه تازی تفنگ بادی فنری پایان داده است. هر دو گزینه نقاط مثبت و منفی خود را دارند و در نهایت بهترین انتخاب، انتخابی است که متناسب با نیاز و ضرورتهای شما باشد.

 

تفنگ بادی پی سی پی (مکانیزم هوای فشرده)

در این مدل از تفنگ بادی فنر و پیستون حذف شده، جای آن از سیلندر تعبیه شده زیر لوله که تا 180 الی 230  بار توسط کمپرسور هوا پر شده‌است، استفاده می‌شود. در این حالت هر بار که تیرانداز اقدام به چکاندن ماشه کند، مقدار هوای لازم جهت شلیک گلوله از مخزن آزاد شده و به جان لوله هجوم می‌برد

 • فرایند شلیک تفنگهای پی سی پی تقریبا بی صداست . کمتر از 40 ژول و حتی در تفنگهایی که نیاز به اخذ مجوز دارند (سطوح قدرت بالا)، صدای فرایند شلیک به سختی شنیده میشود و کمترین میزان لرزش حین شلیک را دارند.
 • این عدم تکان و لرزش در تفنگهای پی سی پی به راحتی شلیکهای با دقت بالاتری را به ارمغان می آورد.. این عدم لرزش نیز با کمک اتصال دوپایه مخصوص، در محیطهای سخت و دشوار، میتواند گلوله شلیک شده از تفنگ را به هدف برساند.
 • داشتن فنرها بلند و سنگینی که در انواع تفنگهای بادی فنری وجود دارد، نوید ان را میدهد که تفنگهای پی سی پی، در وزنهای سبکتر و در اندازه های کوچکتری یافت میشوند.
 • از آنجایی که هوای فشرده ، باعث حرکت تیر در تفنگهای پی سی پی میشود، روش مسلح کردن تفنگ- معمولا با استفاده از یک اهرم جانبی یا پیچ عقب – نسبت به تفنگ بادی فنری نیاز به تلاش کمتری دارد. بسیاری از PCP های مدرن نیز دارای خشاب چند تیره هستند . این ویژگی مفید – برخلاف نسخه های تفنگ بادی فنری- امکان شلیک پشت سر هم بدون مسلح کردن مجدد را، فراهم کرده است.
 • سیلندر هوای تفنگ PCP، مقدار هوای لازم برای 40 تا 60 شلیک را دارند. مخزن هوای تفنگ پی سی پی معمولا هوای کافی برای 50 تا 100 شلیک کامل با قدرت کمتر از 25 ژول دارند، در حالی که مدل های دیگری که مخزن هوای بزرگتر دارند ظرفیت 500 شلیک را دارند با قدرت حدود 16 ژول. ظرفیت شلیک ها در تفنگهایی که نیاز به مجوز حمل اسلحه ندارند، به میزان قابل توجهی کمتر است.
 • با این ویژگیهایی که تاکنون از نظر گذراندید، نباید انتظار داشت که هزینه این تفنگها، همانند تفنگهای بادی فنری باشد. گفته میشود هزینه تفنگ بادی PCP در بازارهای بین المللی (با رعایت مجوزهای لازم) 400 یورو میباشد.
 • علاوه بر هزینه فوق، از انجایی که مکانیزم تفنگهای پی سی پی، با هوای فشرده است، به هرحال این هوای فشرده روزی به اتمام میرسد و مجددا باید آنرا شارژ نمود. به رقم 400 یورویی فوق، هزینه بین 100 تا 150 یورویی بابت کپسول هوای فشرده 4 الی 9 لیتری را نیز اضافه کنید.

مزایا و نقاط مثبت تفنگ PCP:

 1. کم صدا
 2. دقت بالای تیراندازی بعلت عدم لرزش
 3. مسلح شدن راحت تر و سریعتر (نبست به تفنگ بادی فنری)

معایب و نقاط منفی تفنگ PCP:

 1. گرانتر (نسبت به تفنگ بادی فنری)
 2. نیازمند تجهیزات شارژ (کپسول تفنگ پی سی پی و…)
 3. نیازمند نگهدای و تعمیرات تخصصی تفنگ پی سی پی میباشد.

 

تفنگهای فنری

 • تفنگهای بادی فنری، حاوی پیستون و فنر اصلی هستند. که مکانیزم عملکرد آنها، با پایین دادن لوله سلاح و انتقال فشار به پیستون و عقب رفتن پیستون در نتیجه جمع شدن فنر تا مرز قفل شدن گیره انتهای پیستون به گیره ماشه اتفاق می‌افتد. سپس با چکاندن ماشه پیستون آزاد شده و شلیک رخ می‌دهد.
 • تفنگ بادی نیترو پیستون نیز تقریبا عملکردی مشابه عملکرد فوق دارد. تفنگهای بادی نیترو پیستون (گاز ساکن) مانند مورد فوق، عمل می کنند، فقط یک قطعه مهر و موم شده به جای فنر دارند. چرخه شلیک آنها به طور کلی کمی سریعتر است، اما صدای ناشی از شلیک ، کمی بیشتر است.
 • هزینه کمتری نسبت به تفنگهای پی سی پی دارند و به راحتی میتوانید با کمتر از 200 یورو، یک تفنگ بادی مناسب را تهیه کنید. تنها کاری که باید انجام دهید مسلح کردن مجدد تفنگ بعد از هربار شلیک است…
 • نیازمند نگهداری فنی و تخصصی نیستند. گفته میشود یک فنر متوسط، بعد از 5000 شلیک نیاز به تعویض پیدا میکند.
 • ، صدای ناشی از شلیک فنری، لرزش بالای تفنگ بعلت حرکت پیستون و فنر که باعث لگد به شانه میشود، ازمعایب تفنگهای بادی فنری محسوب میشوند.
 • بسیاری از افرادی که با تفنگهای بادی سروکار دارند، برای کاهش صدای تفنگ، آن را بسیار محکم میگیرند تا بتوانند به شکلی، صدای ایجاد شده ناشی از حرکت فنر را کاهش دهند. اما بهترین راه برای کاهش این صدا، استفاده از نگهدارنده معمولی است.
 • هنگامی که با استفاده از 2 پایه بر روی سطوح سخت با تفنگ بادی فنری شلیک میکنیم، بازگشت پیستون به حالت عادی، صدای بیشتری را ایجاد میکند. که این خود باعث کاهش دقت تیراندازی میشود.
 • مکانیزم مسلح شدن و آماده شلیک شدن تفنگهای بادی فنری معمولا به صورت کمرشکن است که با این عمل، فنر فشرده و آماده شلیک میشود.
 • تفنگهای بادی فنری ارزان، معمولا لوله شلیک خوبی ندارند و به مرور زمان کیفیت خود را از دست میدهند. البته این مساله با خرید تفنگ بادی فنری لوله ثابت حل شدنیست.
 • تفنگهای بادی فنری‌ای که نیاز به مجوز حمل اسلحه دارند (بالای 40 ژول) متاسفانه صدای بلندتری دارند. علت هم حرکت قدرتمندتر فنر آنهاست که تولید صدای بیشتری میکند.

مزایا و نقاط مثبت تفنگ بادی فنری:

 1. مقرون به صرفه تر(نسبت به تفنگهای پی سی پی)
 2. عدم نیاز به شارژ و تجهیزات شارژ تفنگ pcp
 3. نگهداری و تعمیر راحت تر

معایب و نقاط منفی تفنگ بادی فنری:

 1. کاهش دقت ناشی از ضربه تفنگ
 2. مسلح نمودن تفنگهای بادی فنری کوچکتر دشوارتر است
 3. صدای بلندتر و ضربه محکم تر در قدرتهای بالاتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.