صفحه اصلی / اخبار و مقالات تیم تخصصی گجت کمپ / برخی اصطلاحات درباره تیراندازی با تفنگ بادی

برخی اصطلاحات درباره تیراندازی با تفنگ بادی

برای شما هم ممکن است پیش آماده باشد که کلمه ای یا اصطلاحی از یک فرد آگاه تر درباره تفنگ بادی شنیده باشید که با معنی آن آشنا نیستید و فقط به نشانه فهمیدن سر تکان دهید.در این مطلب شما را با برخی از این اصطلاحات آشنا می کنیم.

واژگان و اصطلاحات مربوط به دوربین

هندویل (hand wheel)

به وسیله جانبی ای گفته می شود که روی دوربین های ساید فوکوس نصب می شود و علت نصب این وسیله مدرج کردن دقیق تر تورت فوکوس و البته تغییر راحت تر فوکوس دوربین توسط تیرانداز است.

ساید فوکوس (side focus)

به دوربین های گفته می شود که تورت فوکوس آن ها در قسمت کناری دوربین قرار گرفته است.

تورت الویشن (elevation)

همان طبلک برد است که وظیفه بالا و پایین بردن ارکتور را بر عهده دارد.

تورت ویندیج (windage)

همان طبلک سمت است که وظیفه چپ و راست کردن ارکتور را بر عهده دارد.

 

ارکتور(erector)

قسمتی از دوربین که لوله ای شکل است و درون تیوب دوربین قرار دارد و تورت ها آن را هدایت میکنند.

دقیقه در زاویه (moa)

هر دایره 360 درجه است. هر درجه به 60 دقیقه در زاویه (moa)تقسیم می شود. بیشتر دوربینها  تنظیماتی دارند که بر اساس یک   moa سنجیده میشود. این یعنی با هر کلیک، دوربین یک ربع، یک شصتم، یک درجه تنظیم میشود. در 100 یاردی، یک moa به معنای فاصله ای برابر با 1.047 اینچ است. که معمولا به 1 اینچ گرد می شود. moa 1/4 برابر با 0.25  اینچ است. اما فقط در 100 یاردی. وقتی از 100 یارد میگذرید، هر کلیک به معنای فاصله ای بیش از 1/4اینچ خواهد بود، ولی همچنان moa 1/4 میماند. وقتی فاصله کمتر از 100 یارد شود بر عکس این اتفاق می افتد. هر چقدر فاصله کمتر از 100 یارد شود، moa1/4 تنظیم هم کمتر از 1.4   اینچ می شود. در 10 یارد، هر کلیک poi (نقطه اصابت گلوله) را تنها به اندازه یک چهلم اینچ جا به جا می کند و با این وجود همچنان moa 1/4 باقی می ماند.

واژگان و اصطلاحات مربوط به تفنگ

نیرایزر (knee riser)

نیرایزر یک وسیله جانبی برای تفنگ محسوب میشود که در قسمت زیرین سلاح نصب می شود و قابلیت تغییر ارتفاع نیز دارد تا تغییر پذیری کافی برای استفاده تیرانداز در حالت ایستاده و روی زانو را داشته باشد،این وسیله به تیرانداز کمک میکند تا بهترین استایل و حالت را به بدن خود بدهد تا لرزش های آن کم شود.

استابلایزر (stabilizer)

این وسیله وظیفه کاهش ارتعاشات لوله در لحظه عبور ساچمه از درون آن را بر عهده دارد که معمولا به سر لوله متصل می شود.

بات پلت

وسیله ای است که در قسمت انتهایی قنداق نصب می شود و برای جای گیری درست سلاح بر روی شانه تعبیه می شود و می تواند تیراندازی دقیقی را با حفظ استایل همیشگی تیرانداز ارائه کند.

ایر استریپر (air stripper)

این وسیله بر خلاف تصور برخی ها،با سایلنسر بسیار متفاوت است و مکانیزم دیگری را دنبال می کند و وظیفه آن منحرف کردن باد خروجی از لوله بعد از شلیک است تا امواج آن روی مسیر حرکت ساچمه اثر نگذارد .

اصطلاحات و واژگان کاربردی در تیراندازی

لانگ رنج (long rang)

این کلمه به معنی فاصله زیاد می باشد.

کیل زون (kill zone)

این کلمه به معنای محدوده مرگبار می باشد که در اصطلاح منظور قسمتی از بدن شکار است که اصابت ساچمه به آن برای حیوان مرگبار است.

ناک داون (knock down)

در اصطلاح به معنی هلاکت است اما این واژه در تیراندازی بیشتر در فیلدتارگت کاربرد دارد و به معنای افتادن هدف و برخورد ساچمه با کیل زون می باشد.

هولد اور (hold over)

این اصطلاح به معنای پیشگیری است یا به عبارت دیگر در نظر گرفتن باد و افت ساچمه به وسیله یک رتیکل مدرج.

دریفت (drift)

این اصطلاح به معنای انحراف ساچمه بر اثر باد می باشد.

فلای (fly)

در اصطلاح به ساچمه ای گفته می شود که عملکرد مورد انتظار را انجام ندهد به این معنا که ناگهان از گروپ و جمع تیر خارج شود و دلیل آن مربوط به تیرانداز یا عوامل خارجی مثل باد نباشد و مربوط به تفنگ یا ساچمه باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.